Contestants

Enter Your Tickets Online

Future Contestants

3/2 Contestants

  • Announced 1/20/2024
  • -
  • Tammy Wilburn - Portsmouth
  • Jeff Votaw - Lakewood
  • Ted Hartman - Tipp City
  • Barbara Klugh - Dayton
  • Katlyn Davis - Atwater
  • Michael Mathias - Alvada
  • Michael Quilter -
  • Jody Diegan - Warren

3/9 Contestants

  • Announced 1/27/2024
  • -
  • Amy Bridges - Canal Winchester
  • Orvan Armstrong - Dayton
  • Deloris Hall - North Royalton
  • Michael Avery - Northwood
  • Cody Patterson - Racine
  • Robin Maran - Toledo
  • Marlin Cortlan - Toledo
  • Kelly Larsen - Akron

3/16 Contestants

  • Announced 2/3/2024
  • -
  • James Neumeier - Lima
  • Suheily Ortiz - Cleveland
  • Carrie Sokol - Lorain
  • James Seivert - McDonald
  • Doug Andrus - Findlay
  • Marshall Daniels - Napoleon
  • Taylor Wesney - Crooksville
  • Debbie Hose - Tecumseh, MI

3/23 Contestants

  • Announced 2/10/2024
  • -
  • Lisa Taylor - Hamilton
  • William Deighan - Loudonville
  • Dawn Petkov - Strongsville
  • Jean Jackson - Cleveland
  • Tom Rink - Cortland
  • Lori Woods - Streetsboro
  • Chad Burks - Upper Sandusky
  • Erika Tate - Xenia

3/30 Contestants

  • Announced 2/17/2024
  • -
  • Rhonda Utes - Massillon
  • Fredrick Moss - Euclid
  • Heath Fox - Canal Winchester
  • Robert Dombroski - Adena
  • Connie LeMaster - Adamsville
  • David Acord - Lancaster
  • Thomas Liskai - Helena
  • Gretchen Ochsenbein - Fairborn

4/6 Contestants

  • Announced 2/24/2024
  • -
  • Thelma Smith - East Cleveland
  • Jacob Diehl - Cincinnati
  • Paula George - Lima
  • Brittany Mitchell - Canton
  • Leah Spencer Ford - Perry
  • Ankurkumar Patel - Hillsboro
  • Deborah Burke - Zanesville
  • Lucretia Rippin - Chagrin Falls

Announcement Schedule

Entry Received On or Before Announcement Date Show Date
1/11/2024 1/20/2024 3/2/2024
1/18/2024 1/27/2024 3/9/2024
1/25/2024 2/3/2024 3/16/2024
2/1/2024 2/10/2024 3/23/2024
2/8/2024 2/17/2024 3/30/2024
2/15/2024 2/24/2024 4/6/2024

This Week's Contestants

  • ,

    Ticket purchased at:

    ,

  • Tammy Wilburn, Portsmouth

    Ticket purchased at:

    ,

  • Jeff Votaw, Lakewood

    Ticket purchased at:

    ,

  • Ted Hartman, Tipp City

    Ticket purchased at:

    ,

  • Barbara Klugh, Dayton

    Ticket purchased at:

    ,

  • Katlyn Davis, Atwater

    Ticket purchased at:

    Go-Mart #58, Pike Street, Marietta

  • Michael Mathias, Alvada

    Ticket purchased at:

    ,

  • Michael Quilter,

    Ticket purchased at:

    Hebron,

  • Jody Diegan , Warren

    Ticket purchased at:

    ,

Become a Contestant

Do YOU want the chance to experience the fun, excitement and thrill of winning on Cash Explosion? Becoming a contestant on television is as easy as 1-2-3…
  1. Buy any Cash Explosion Scratch-Off ticket.
  2. Scratch the play area to reveal your prize.
  3. Register your entry tickets through MyLotto Rewards.
Purchase some of our $1, $2 or $5 Cash Explosion Scratch-Off tickets from any Ohio Lottery retailer. Scratch the play area and either reveal the word “Entry” three times or find the word ENTRY in the bonus box on the Cashword, $2 Multiplier, and $5 Multiplier tickets. If you are lucky enough to find either of these options on a Cash Explosion ticket, register your ticket online through MyLotto Rewards and you will be entered into a weekly drawing. As an added promotional benefit, your $5 Multiplier Entry tickets will give you 5 chances to win in a single drawing.

How to Enter Your Ticket:
ONLINE ONLY!  All Cash Explosion tickets must be entered through the official Ohio Lottery app. Scanning is quick and easy, just sign in with your MyLotto Rewards account information to get started! Download the official Ohio Lottery app at your app store!

If you do not have a MyLotto Rewards account, go here to register. Online entry is fast, free, secure, and allows you to confirm we have received your ticket.  Online entries also earn you promotional offer and other rewards.

Every week 8 new contestants appear on the Cash Explosion television gameshow.  Exceptions may apply for preemptions, special promotional events and/or other unique circumstances. Future contestants for upcoming episodes of Cash Explosion are announced during weekly broadcasts of the show.  Those winning contestants are identified by name and hometown and that information is posted on our social media pages and on this website. If you are selected as a contestant, a Cash Explosion Team member will contact you with all the necessary details. 
Good Luck Ohio!
 

Bonus Winners

For eight weeks, starting on Monday, January 30, Cash Explosion will announce 20 winners of a special Prize Pack that features a book of popular Ohio Lottery Scratch Offs.  Every entry ticket entered through MyLotto Rewards for the weekly contestant drawing will have this extra opportunity to win. Good Luck Players!

Bonus Prize Pack Winners

Winner's Name Location Draw Date Prize
Robert Gearheart Groveport 3/10 Prize Pack
Jason Page Springfield 3/10 Prize Pack
Jeffrey Sargent Dayton 3/10 Prize Pack
Ricky Bartoe McArthur 3/10 Prize Pack
Justin Jenner Akron 3/10 Prize Pack
Ryan Stimpert Marietta 3/10 Prize Pack
Kristena Vest Georgetown 3/10 Prize Pack
Joseph Novotney Hilliard 3/10 Prize Pack
James Hudson Goshen 3/10 Prize Pack
Tammy Kimbrough Dayton 3/10 Prize Pack
Debbie Wehner Genoa 3/10 Prize Pack
Scott Lawson Middletown 3/10 Prize Pack
Doug Krabal Centerville 3/10 Prize Pack
Janette Rentas Cleveland 3/10 Prize Pack
Cassidy DeLong Mingo Junction 3/10 Prize Pack
Mary Gordon Ironton 3/10 Prize Pack
Melbert Liverman Dayton 3/10 Prize Pack
Ricky Bartoe McArthur 3/10 Prize Pack
Kim Taylor Sandusky 3/10 Prize Pack
Steve Gage North Ridgeville 3/10 Prize Pack
Winner's Name Location Draw Date Prize
Tina Rogers Toledo 3/3 Prize Pack
Melvin Flickinger Warren 3/3 Prize Pack
Michael Reiner Elyria 3/3 Prize Pack
Deborah Rutledge Dayton 3/3 Prize Pack
Teresa Sturm Mentor 3/3 Prize Pack
Cassandra Adamov Akron 3/3 Prize Pack
Rita Hiles Roseville 3/3 Prize Pack
Sandra Owens Cincinnati 3/3 Prize Pack
William Reynolds Batavia 3/3 Prize Pack
Kimberly Miller McClure 3/3 Prize Pack
David Rodgers Akron 3/3 Prize Pack
Kevin Cromes Piqua 3/3 Prize Pack
Maria Katsaros Berea 3/3 Prize Pack
Kim Cole Ravenna 3/3 Prize Pack
John Woolmaker Toronto 3/3 Prize Pack
Kevin Ebanks Canton 3/3 Prize Pack
William Voss Bucyrus 3/3 Prize Pack
Alyssa Dieckhoner Garfield Heights 3/3 Prize Pack
Eric Rauen Fairfield Twp. 3/3 Prize Pack
Robert Wood Cleveland 3/3 Prize Pack
Winner's Name Location Draw Date Prize
Sheila Johnson Lima 2/24 Prize Pack
Jane Schnipke Holgate 2/24 Prize Pack
Judith Pratt Westerville 2/24 Prize Pack
Brenda Contreras Columbus 2/24 Prize Pack
Tesa Friend Rockbridge 2/24 Prize Pack
Roy G Williamson Bucyrus 2/24 Prize Pack
Angela Collins Garfield Heights 2/24 Prize Pack
Tom Whitlatch Columbus 2/24 Prize Pack
Pam Heib Point Pleasant, WV 2/24 Prize Pack
Sherry Konrad Goshen 2/24 Prize Pack
Janine Hansen Brunswick 2/24 Prize Pack
Jesse Ramsey Oregon 2/24 Prize Pack
Cottrell William Euclid 2/24 Prize Pack
Patsy Skinner Lima 2/24 Prize Pack
Rena Thomas Bedford Heights 2/24 Prize Pack
Natalie Karl Ravenna 2/24 Prize Pack
Roxanna Allphin Blanchester 2/24 Prize Pack
Sonja Blasingame Canton 2/24 Prize Pack
Stephanie Burson Louisville 2/24 Prize Pack
Kelee Pittenger Jackson 2/24 Prize Pack
 
Winner's Name Location Draw Date Prize
Mary Morris Amelia 2/17 Prize Pack
Shiann Kinney Mentor 2/17 Prize Pack
Ricardo  Rodriguez Cleveland 2/17 Prize Pack
Kathleen Cocco Pataskala  2/17 Prize Pack
Brenda Brooks Avon Lake 2/17 Prize Pack
Constance Bringman North Olmsted 2/17 Prize Pack
Cassie McGowan Akron 2/10 Prize Pack
Kathleen James Columbus 2/10 Prize Pack
Stephanie Prater Dayton 2/17 Prize Pack
Juan Matos Lancaster 2/17 Prize Pack
Robert  Cesarini Sandusky 2/17 Prize Pack
Anna Smith Massillon 2/17 Prize Pack
Rick Knisely . Bedford Hts 2/17 Prize Pack
Doretha Curl Gahanna 2/17 Prize Pack
Deidre Arpenter Ironton 2/17 Prize Pack
Eli Cole West Portsmouth 2/17 Prize Pack
Donna Powell Brookpark 2/17 Prize Pack
Lorileigh Cover Warren 2/17 Prize Pack
Adam Bates North Canton 2/17 Prize Pack
Shane Metzung Chardon 2/17 Prize Pack
\
Winner's Name Location Draw Date Prize
Keith Young Ellsworth 2/10 Prize Pack
Lorene Beck Olmsted Falls 2/10 Prize Pack
Glenn Fancher Bethel 2/10 Prize Pack
Paul Robinson Westerville 2/10 Prize Pack
Bridget Runyan Springfield 2/10 Prize Pack
Jessica Buchannon     Cincinnatti 2/10 Prize Pack
Snobie Clark Columbus 2/10 Prize Pack
Cindy Randall Urbana 2/10 Prize Pack
Jacqueline Broerman Cincinnati 2/10 Prize Pack
Susan Hite Cincinnati 2/3 Prize Pack
Ronald Merchant Sharon, PA 2/10 Prize Pack
Linda Forreat McArthur 2/10 Prize Pack
Glenn Olesick Berea 2/10 Prize Pack
Yvonne Crawford Toledo 2/10 Prize Pack
Helen Strle Euclid 2/10 Prize Pack
Johnetta Nelson Canton 2/10 Prize Pack
Jamie Whitlatch Sebring 2/10 Prize Pack
Robin Roberts Millfield 2/10 Prize Pack
Raymond  Perkins Cincinnati 2/10 Prize Pack
Mary Souders Obetz 2/10 Prize Pack
Winner's Name Location Draw Date Prize
Ronald Meyer Botkins 2/3 Prize Pack
Kenneth Johnston Burghill 2/3 Prize Pack
Patricia Cor Marysville 2/3 Prize Pack
Robert Wood Cleveland 2/3 Prize Pack
Veraldene Withrow Hamilton 2/3 Prize Pack
Helen Swain Galion 2/3 Prize Pack
Deborah Salerno Westerville 2/3 Prize Pack
Charlene Cornett Tipp City 2/3 Prize Pack
John Neeb Cincinnati 2/3 Prize Pack
Daniel Lyden Boardman 2/3 Prize Pack
Tracie Bulic Berea 2/3 Prize Pack
Cheryl Mullins Toledo 2/3 Prize Pack
Charles Wright Akron 2/3 Prize Pack
Dawn Koos Delta 2/3 Prize Pack
Christopher Covington Sidney 2/3 Prize Pack
Ellen  Cruz Toledo 2/3 Prize Pack
Brett Brandon Toronto 2/3 Prize Pack
David Newsom Nashport 2/3 Prize Pack
Debbie  Whitson Miamisburg 2/3 Prize Pack
Kathleen Yesko Sharon, PA 2/3 Prize Pack
Winner's Name Location Draw Date Prize
Sheila Lewis Columbus 1/27 Prize Pack
Lewis Vassel Toledo 1/27 Prize Pack
Steve Pritchard Zanesville 1/27 Prize Pack
Emily Spires Walbridge 1/27 Prize Pack
Eric Stumbo Hebron 1/27 Prize Pack
Ed Palmer Youngstown 1/27 Prize Pack
Jeanna Johnson Middleport 1/27 Prize Pack
Donnie England Mount Orab 1/27 Prize Pack
Joseph Goodman Columbus 1/27 Prize Pack
Brodie Miller Dresden 1/27 Prize Pack
Tena Anderson Cincinnati 1/27 Prize Pack
Jenna Dowler Dayton 1/27 Prize Pack
Christine Taylor-Harbin Cincinnati 1/27 Prize Pack
Leslie Faustino Girard 1/27 Prize Pack
James Skipper Maple Heights 1/27 Prize Pack
Sydneesha Thompson Toledo 1/27 Prize Pack
Harpreet Kaur Richmond, IN 1/27 Prize Pack
Dillon Roark Lebanon 1/27 Prize Pack
Sherry Black Marion 1/27 Prize Pack
Susan Spaetzel Avon 1/27 Prize Pack
Winner's Name Location Draw Date Prize
Pearl Robinson Chillicothe 1/20 Prize Pack
Sharon Kratochvil Seven Hills 1/20 Prize Pack
Tameka Tate Cleveland 1/20 Prize Pack
Effie Unger Peebles 1/20 Prize Pack
Laura  Sager Lovelend 1/20 Prize Pack
Bradon  Cousino Montpelier 1/20 Prize Pack
Nancy Ruppright Mt. Cory 1/20 Prize Pack
Audrey Jeffrey Streetsboro 1/20 Prize Pack
Lyle Smith Howard 1/20 Prize Pack
Jim Wydick Columbus 1/20 Prize Pack
Kristy Cuevas Youngstown 1/20 Prize Pack
Celeste Rone-Moss  Cincinnati 12/30 Prize Pack
Catherine Rynski Toledo 1/20 Prize Pack
Sharon Pennington Portsmoth 1/20 Prize Pack
Terri Anderson Urbana 1/20 Prize Pack
Hans Richter Concord Township 1/20 Prize Pack
Lisa Bell Baltimore 1/20 Prize Pack
Steve Jambrozy Lakewood 1/20 Prize Pack
Robert Johnson Canton 1/20 Prize Pack
Walter Batrez Willard 1/20 Prize Pack